F.A.Q. – najczęściej zadawane pytania
Czy można zastosować lampy 160W do urządzenia, które w oryginale posiada lampy 100W?
W bezpośredni sposób nie (lampy zapaliłyby się, ale ich emisja UV byłaby bardzo niewielka, mogłyby migotać, a nawet chwilowo wyłączać się). Można jednak zastosować takie lampy po dokonaniu niewielkich zmian w urządzeniu. Takich zmian można dokonać w większości urządzeń spotykanych na naszym rynku. Koszt przeróbki w zależności od ilości lamp wynosi od ok. 350 do 900zł.
Jakie są przyczyny czernienia końcówek lamp?
Można wskazać kilka czynników mających wpływ na zaciemnienie końcówek lamp. Niewątpliwie największe znaczenie w takiej sytuacji odgrywają zużyte lub niewłaściwie dobrane startery. Ważna jest odpowiednia temperatura pracy lampy (a więc skutecznie działająca wentylacja wylotowa i doprowadzenie powietrza do pomieszczenia) oraz napięcie zasilania i zastosowany statecznik. W części lamp producenci zastosowali osłonę na katodę rozgrzewająca lampę, co znacznie redukuje efekt czernienia. Należy również pamiętać, że nie wszystkie lampy nadają się do solariów z systemem elektronic power.
Jak poznać czy pleksi w solarium jest już zużyta i czy można zastosować zwykłą pleksi dostępną w większości hurtowni?
Wystarczy dobrze przyjrzeć się pleksie. W przypadku pleks cienkich, stosowanych w części górnej, bocznej oraz jako pleksa wewnętrzna w urządzeniu następuje efekt zabielenia. Jest to sygnałem o konieczności natychmiastowej zmiany gdyż taka pleksi bardzo mocno „blokuje” promieniowanie UV (można to zmierzyć). W przypadku pleks głównych (tych, na których się leży) przeważnie występują mikropęknięcia czyli wewnętrzne ubytki wyglądające jak zarysowania. Jeśli chodzi o rodzaj pleksi to niestety nie można użyć popularnie stosowanych pleksi np. w reklamie, gdyż nie przepuszczają one promieni UV. Konieczne jest stosowanie pleks z indeksem UV, które niestety są dużo droższe i trudniej dostępne.
Jakie są skutki i co można zrobić w sytuacji gdy napięcie w zasilające jest na poziomie 210V
W takim przypadku może występować kilka nieprawidłowości. Najważniejsza to znaczne obniżenie skuteczności lamp – napięcie zasilania ma duże znaczenie na wartość emisji UV. Można to przyrównać w pewien sposób do sytuacji, gdy założymy lampę 160W do urządzenia ze 100W statecznikami. Mogą również wystąpić zakłócenia pracy sterowania oraz wszelkich podzespołów elektronicznych. W bardzo skrajnych przypadkach może dojść do uszkodzeń elementów takich jak np. sprężarka klimatyzatora. Dyrektywy unijne oraz prawo obowiązujące w Polsce mówią o tolerancji zasilania 230V +6%, -10%. Tak więc gdy napięcie spada poniżej 207V możemy teoretycznie reklamować to w zakładzie energetycznym. Teoretycznie, ponieważ praktycznie warunki, które należy spełnić przy składaniu reklamacji są nie do spełnienia dla przeciętnego odbiorcy.
Czy lampa o współczynniku UVB/UVA 2,8% jest mocniejsza od np. 2,3%?
Nie koniecznie. Współczynnik UVB/UVA mówi nam tylko o proporcjach promieniowania fal z zakresu UVBdo fal z zakresu UVA w całym spektrum emisji lampy. Podstawowym parametrem określającym moc lampy jest moc promieniowania UVA. Wartość tego parametru dla lamp 160W mieści się w zakresie 30-50W. Dla przykładu porównanie lamp Speed Tan serii Longframe o współczynniku UVB/UVA 2,3% z Lightech 26/160. Moc promieniowania UVA Speed Tan Longframe 2,3% – 46W, Lightec 26/160 – 38W. 2,3% z 46 (1,058) to znacznie więcej niż 2,6% z 38 (0,988).
Tak więc lampa o niższym współczynniku UVB/UVA może emituje więcej promieni i to zarówno w zakresie UVA jak i UVB.